Wersje językowe
Jaką pościel dla alergika wybrać?
Jaką pościel dla alergika wybrać?

Jaką pościel dla alergika wybrać?

Każdy, kto boryka się z alergią, wie, jak bardzo może ona uprzykrzyć codzienne życie. Alergia na kurz, a właściwie zawarte w nim roztocza jest szczególnie uporczywa, ponieważ trudno całkowicie unikać czynnika uczulającego. Podpowiadamy, czym kierować się dobierając pościel dla alergika, która pozwoli mu wypoczywać zdrowo każdej nocy.

 

Pościel dla alergika – obowiązkowa w domu uczulonego

Każdy z nas spędza w łóżku sporą część doby. To bardzo ważne, aby panujące w nim warunki sprzyjały wygodnemu i zdrowemu wypoczynkowi. To, na czym leżysz i czym się przykrywasz, wpływa na wiele aspektów Twojego zdrowia. Z sypialnianymi tekstyliami kontakt ma nie tylko Twoja skóra, ale także układ odpornościowy.

Osoby uczulone na roztocza i kurz, które w naturalny sposób gromadzą się we wszystkich tekstyliach, powinny pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Sypialnia powinna być wietrzona codziennie wieczorem i rano (również zimą!) i pozbawiona nadmiaru tekstylnych dodatków takich jak dywany czy ciężkie zasłony. Warto zakupić również antyalergiczną kołdrę i poduszkę, wypełnione materiałem syntetycznym, na przykład wsadem silikonowym. Bardzo ważnym elementem wyposażenia sypialni alergika jest także właściwie dopasowana pościel.

 

Antyalergiczna pościel: jak wybrać najlepszą?

Pościel antyalergiczna to taka, która niweluje ryzyko rozwoju uczulających roztoczy, a zarazem pozostaje bardzo delikatna dla skóry. Czym kierować się podczas jej wyboru?

 • Pościel dla alergika powinna być przede wszystkim opatrzona certyfikatem OEKO-TEX. Oznacza to, że wykonano ją z delikatnych tkanin, które są bezpieczne dla skóry.
 • Podstawę doboru odpowiedniej pościeli antyalergicznej jest rzecz jasna materiał. Ze względu na to, że pościel alergika musi być prana częściej, tkanina powinna cechować się wysoką wytrzymałością. Poszewki wykonane z mikrofibry lub naturalnej bawełny będą tu zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Materiały te dobrze znoszą częstą pielęgnację, a zarazem pozostają przewiewne i zapewniają dobrą termoregulację.
 • Wiele osób poleca, aby wybierać pościel w kolorze białym lub kremowym. Takie komplety zawierają mniej barwników, które w przypadku alergików mogą stanowić dodatkowe czynniki drażniące.

 

Pielęgnacja pościeli dla alergika – to musisz wiedzieć

Aby pościel dla alergika spełniała dobrze swoje zadanie, musisz pamiętać o tym, by dbać o nią we właściwy sposób.

 • Pościel, bez względu na porę roku, należy prać nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.
 • Pierz pościel w 60 stopniach Celsjusza – taka temperatura doskonale usuwa kurz i roztocza. Przed zakupem interesującego Cię kompletu upewnij się, czy jest on przeznaczony do prania w wyższej temperaturze.
 • Do prania pościeli stosuj delikatne detergenty, najlepiej hipoalergiczne.
 • Przed nałożeniem pościeli na kołdrę i poduszkę, bardzo dobrze ją wysusz.
 • Codziennie po zaścieleniu łóżka przykrywaj je narzutą. Dzięki temu uchronisz pościel przed nadmiernym zakurzeniem, a na dodatek pięknie udekorujesz swoją sypialnię.

Pościel dla alergika – podsumowanie

 1. Dobra pościel dla alergika powinna być wykonana z naturalnych, a zarazem wytrzymałych tkanin oraz posiadać certyfikat OEKO-TEX. Ponadto, warto wybierać pościel w jasnych kolorach.
 2. Zmieniaj pościel nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.
 3. Pierz pościel w temperaturze 60 stopni Celsjusza z dodatkiem hipoalergicznych detergentów, a następnie dobrze wysusz.
 4. Okrywaj łóżko narzutą, co uchroni pościel przed kurzem.

 

wszelkie prawa zastrzeżone

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl