Wersje językowe
Jak prać pościel, żeby jej nie zniszczyć?
Jak prać pościel, żeby jej nie zniszczyć?

 

Jak prać pościel, żeby jej nie zniszczyć? 5 ważnych zasad

Odpowiednia pielęgnacja pościeli sprawi, że ulubionym kompletem będziesz mógł cieszyć się przez naprawdę długi czas. Warto pamiętać, że o wytrzymałości pościeli stanowi nie tylko typ materiału, z którego została wykonana, ale także sposób, w jaki jest traktowana. W takim razie, jak prać pościel, by zachowała piękny wygląd jak najdłużej? Podpowiadamy!

Najważniejsze zasady bezpiecznego prania pościeli

 

 1. Czytaj metki!

Choć zabrzmi to banalnie, jest to najprostszy sposób na to, aby uniknąć wpadek podczas prania i pielęgnacji pościeli. Producenci tekstyliów zawsze dołączają do nich cenne wskazówki dotyczące zarówno prania, jak i suszenia czy prasowania. Gdy zakupisz nową pościel, zapoznaj się z metką,

 

 1. Pranie pościeli po zakupie

Częstym błędem jest używanie pościeli zaraz po jej zakupie. Należy z tego zrezygnować z dwóch powodów: po pierwsze, do produkcji wielu domowych tekstyliów używa się środków, które mogą pozostawiać na nich specyficzny zapach, a nawet podrażniać wrażliwą skórę. Pamiętaj też, że pościel w trakcie produkcji ma kontakt z różnego rodzaju maszynami. Po drugie, to zupełnie naturalne, że pościel przed zakupem spędza sporo czasu w magazynie sklepowym. Warto wyprać ją celem odświeżenia.

 

 1. Przygotowanie do prania pościeli

Jak wyprać pościel? Zacznij oczywiście od zdjęcia jej z poduszek i kołder. Wywiń poszewki na lewą stronę, co zmniejszy ryzyko uszkodzeń podczas prania. Pamiętaj również o zasunięciu wszystkich zamków, dzięki czemu pościel nie poplącze się w praniu i nie popsuje zamka.

Wiele osób zastanawia się, czy można prać pościel z ręcznikami, czy ubraniami. Odradzamy takie rozwiązanie ze względów higienicznych. Zdecydowanie lepiej jest przeznaczyć na pranie pościeli domowej np. 1 dzień w miesiącu i skupić się wyłącznie na niej.

Jak często zmieniać pościel? To kwestia indywidualna. Zwykle jednak pościel w okresie jesienno-zimowym pierzemy rzadziej niż w letnim. Częstsze pranie pościeli zaleca się również, gdy korzystają z niej osoby przeziębione.

 

 1. Pranie pościeli: ile stopni?

Jak wspomnieliśmy, wyznacznikiem odpowiedniej pielęgnacji Twojej pościeli powinna być metka. Dobór temperatury zależy głównie od materiału, z którego wykonany jest komplet.

 • Pościel wykonana z tradycyjnej bawełny, flaneli oraz bawełny satynowej może być prana w 40-60 stopniach. Aby uniknąć jej zniszczeń, nie stosuj wybielaczy i innych silnie działających detergentów. Warto stosować bardzo małą moc wirowania (lub zupełnie z niej zrezygnować), co dodatkowo ułatwi prasowanie. Wykorzystaj płyn do płukania, który nada pościeli przyjemną miękkość.
 • Pościel z jedwabiu jest bardzo delikatna, dlatego pierz ją w maksymalnie 30 stopniach.
 • Komplet pościeli wykonany z kory, możesz bez obaw wyprać w 60 stopniach.

 

 1. Jak bezpiecznie usunąć plamy z pościeli?

Zdarza się, że materiał ulegnie poważniejszym zabrudzeniom. Wówczas samo pranie pościeli nie wystarczy. Zabrudzoną pościel możesz namoczyć w ciepłej wodzie z sodą lub solą kuchenną, co ułatwi usunięcie plam. Unikaj stosowania odplamiaczy i wybielaczy – mogą naruszyć strukturę włókien.

 

Bezpieczne pranie pościeli: podsumowanie

 • Pamiętaj, aby stosować się do wskazówek producenta pościeli.
 • Pierz nową pościel zaraz po zakupie.
 • Nie pierz pościeli z innymi tekstyliami domowymi.
 • Unikaj silnych detergentów odplamiających – trudne zabrudzenia usuwaj naturalnymi sposobami.

 

 

Prawa zastrzeżone

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl