
Jak prać pościel, żeby jej nie zniszczyć? 5 ważnych zasad
Odpowiednia pielęgnacja pościeli sprawi, że ulubionym kompletem będziesz mógł cieszyć się przez naprawdę długi czas. Warto pamiętać, że o wytrzymałości pościeli stanowi nie tylko typ materiału, z którego została wykonana, ale także sposób, w jaki jest traktowana. W takim razie, jak prać pościel, by zachowała piękny wygląd jak najdłużej? Podpowiadamy!
Najważniejsze zasady bezpiecznego prania pościeli
- Czytaj metki!
Choć zabrzmi to banalnie, jest to najprostszy sposób na to, aby uniknąć wpadek podczas prania i pielęgnacji pościeli. Producenci tekstyliów zawsze dołączają do nich cenne wskazówki dotyczące zarówno prania, jak i suszenia czy prasowania. Gdy zakupisz nową pościel, zapoznaj się z metką,
- Pranie pościeli po zakupie
Częstym błędem jest używanie pościeli zaraz po jej zakupie. Należy z tego zrezygnować z dwóch powodów: po pierwsze, do produkcji wielu domowych tekstyliów używa się środków, które mogą pozostawiać na nich specyficzny zapach, a nawet podrażniać wrażliwą skórę. Pamiętaj też, że pościel w trakcie produkcji ma kontakt z różnego rodzaju maszynami. Po drugie, to zupełnie naturalne, że pościel przed zakupem spędza sporo czasu w magazynie sklepowym. Warto wyprać ją celem odświeżenia.
- Przygotowanie do prania pościeli
Jak wyprać pościel? Zacznij oczywiście od zdjęcia jej z poduszek i kołder. Wywiń poszewki na lewą stronę, co zmniejszy ryzyko uszkodzeń podczas prania. Pamiętaj również o zasunięciu wszystkich zamków, dzięki czemu pościel nie poplącze się w praniu i nie popsuje zamka.
Wiele osób zastanawia się, czy można prać pościel z ręcznikami, czy ubraniami. Odradzamy takie rozwiązanie ze względów higienicznych. Zdecydowanie lepiej jest przeznaczyć na pranie pościeli domowej np. 1 dzień w miesiącu i skupić się wyłącznie na niej.
Jak często zmieniać pościel? To kwestia indywidualna. Zwykle jednak pościel w okresie jesienno-zimowym pierzemy rzadziej niż w letnim. Częstsze pranie pościeli zaleca się również, gdy korzystają z niej osoby przeziębione.
- Pranie pościeli: ile stopni?
Jak wspomnieliśmy, wyznacznikiem odpowiedniej pielęgnacji Twojej pościeli powinna być metka. Dobór temperatury zależy głównie od materiału, z którego wykonany jest komplet.
- Pościel wykonana z tradycyjnej bawełny, flaneli oraz bawełny satynowej może być prana w 40-60 stopniach. Aby uniknąć jej zniszczeń, nie stosuj wybielaczy i innych silnie działających detergentów. Warto stosować bardzo małą moc wirowania (lub zupełnie z niej zrezygnować), co dodatkowo ułatwi prasowanie. Wykorzystaj płyn do płukania, który nada pościeli przyjemną miękkość.
- Pościel z jedwabiu jest bardzo delikatna, dlatego pierz ją w maksymalnie 30 stopniach.
- Komplet pościeli wykonany z kory, możesz bez obaw wyprać w 60 stopniach.
- Jak bezpiecznie usunąć plamy z pościeli?
Zdarza się, że materiał ulegnie poważniejszym zabrudzeniom. Wówczas samo pranie pościeli nie wystarczy. Zabrudzoną pościel możesz namoczyć w ciepłej wodzie z sodą lub solą kuchenną, co ułatwi usunięcie plam. Unikaj stosowania odplamiaczy i wybielaczy – mogą naruszyć strukturę włókien.
Bezpieczne pranie pościeli: podsumowanie
- Pamiętaj, aby stosować się do wskazówek producenta pościeli.
- Pierz nową pościel zaraz po zakupie.
- Nie pierz pościeli z innymi tekstyliami domowymi.
- Unikaj silnych detergentów odplamiających – trudne zabrudzenia usuwaj naturalnymi sposobami.
Prawa zastrzeżone